Menu

kocurkowerozmyslaniawkuchniuanielki3

kuchnia pełna smaków

INNE

" ZAKRĘCONA"

anielka123buziolek

Kochani,chciałabym przeprosic Was ,że ostatnio przepisy( dwa) nie były kompletne.Wiem jak to jest frustrujące i uciążliwe.Wszystko jednak jest już uzupełnione,mam więc cicha nadzieję że nie sprawiłam Wam swoją zakręconą " głową " zbyt dużych kłopotów z korzystania z przepisów.Będę się starać sprawdzać przepis bardziej dokładnie, abyście nie musieli się denerwować,a ja przy Was swoim roztargnieniem.Pozdrawiam cieplutko, i jeszcze raz mocnoooo przepraszam.:) Mam nadzieję ,że mi wybaczycie.

PLAN CODZIENNEGO SPRZĄTANIA - JA NIE MOGĘ!!!

anielka123buziolek

sprzatanie

 

Wiem ,że przesadzam.Jednak pytając się znajomych czego brakuje na moim blogu i jakie mają oczekiwania , wyskrobałam ten post!.

Lubię planować , i to miesiące do przodu , aby wszystko grało jak w zegarku.Planuję, kombinuję , i czuję dużą satysfakcję kiedy wszystko mi się uda dopiąć do końca.Kazdy zresztą ma swój system sprzątania i planowania .Ja dziś chcę się podzielić moim planem na sprzątanie domowego bałagunu , czuję wtedy też , że sprzątam swój bałagan wewnętrzny...Do tego planu długo" dorastałam" , aż wpadłam w rutynę , teraz wystarczy tylko trzymać się go , a nie poczujemy że wszystko nam się wali  na głowę , zwłaszcza jeśli przyjdzie sprzątanie okresowe na zimę i wiosnę.Każdy jest inny:).Tak więc jak lubicie planować to ten plan jest dla Was, a sprzątanie wyda się Wam samą przyjemnoscią , bo ja poprawdzie nie lubię sprzątać , ale bałaganu nieznoszę i pedantką też nie jestem , ale lubię mieć jako tako posprzątane:) ,bo każdy ma lepsze lub gorsze dni i sprzątanie mu nie idzie.!

images

Dziś kobiety ciężko pracują , wychowują potomstwo , więc mają ręce urobione po łokcie , i sprzątanie odchodzi w " kąt ".Jak myślicie , co jest ważne w sprzątaniu?Moim zdaniem , odstawianie rzeczy na swoje miejsce , znam to z własnej autopsji ,że gdy tego nie zrobię , to wszystko mi się zbiera i urasta z tego " góra" nie porządku.Nie liczymy też na to , że ktoś ten bałagan zauważy i sam posprząta ,dlatego gdy zauważymy kurz lub rozlaną wodę odrazu wycieramy, a leżące zabawki czy skarpetki męża , chowamy na swoje miejsce.

Czyli , zobaczcie jak ważny jest " nawyk " zauważenia nieporządku i wykonywania każdej pracy jak najwyraźniej , bo gdy tego nie będziemy robić , z biegiem czasu nie będziemy tego zauważać.

Ja dzielę swoje sprzątanie na trzy etapy!.

- czyszczenie i mycie np.mebli , przedmiotów codziennego użytku , narzędzi pracy ( choćby wytarcie tabletu na , którym piszę ha ha) .

- czyszczenie i mycie podłóg , okien , drzwi , ścian i sufitów.

- odnawianie mebli i pomieszczeń .

Czynności , które zaliczyłam do pierwszej grupy trzeba robić codziennie.Przynajmniej raz na 20 dni  myjemy okna, drzwi zwłaszcza przy klamkach oraz obmiatamy sufity i ściany , bo nagle się mocno zdziwimyjak pajęczyna zwisa nam nad głowami , a przecież dopiero co sprzatąłysmy ha ha...

 Raz na dwa miesiące robię porządek w szufladach i szafach i wyrzucam przynajmniej jedną rzecz w której nie chodzę , a odkladalam zawsze ją bo liczyłam , że a nóż schudnę :), wietrzę pošciel , meble odnawiam w miarę potrzeby , a raz na ,3-5 lat całe mieszkanie ( jak mi się uda ha ha ).

 Najważniejsze to wypracować swój system sprzątania jak już na początku pisałam , aby móc je robić systematycznie, jak najlepiej i jak najszybciej oraz dobór techniki czyszczenia , dobierania środków i narzędzi do pracy ( ja na przykład tak mam ze ścieraczkami ,każda do czego innego).

 To pozwoli nam mimochodem utrzymać w domu porządek.

pobrane3

Moje narzędzia do sprzątania!

*************************************

Każda pani domu wie , że bez odpowiedniego sprzętu do sprzatnia nie da się obyć.Próbowałam i nie udało się ha ha ,więc z Nowym rokiem muszę , po " trupach " kupić odkurzacz , bo stary się spalił!.I teraz dochodzimy do moich ściereczek.

Do każdej niemal czynności okazuje się , że one są nam potrzebne , i tak u mnie znajdziesz :

- do zmywania ( zmywak z gąbki , gazę lub bawełnianą szmatkę)

- do wycierania naczyń ( ściereczka lniana lub bawełnianą do  szkła i porcelany)

- ściereczka do wycierania podłogi , a grubsza do ścierania rozlanej wody ze stołu,ale wśiąkliwa ,ściereczka z gąbki.

- do mycia okien ( miękka ściereczka bawełniana,lniana i z irchy do polerowania)

- do czyszczenia sztućców- najlepiej takie już nasączone specjalnym płynem do usuwania ciemnego nalotu, lub lnianą , którą możemy używać wiele lat

- do ścierania kurzu ( używam bawełniane , delikatne i miękkie ściereczki)

- do łazienki ( gąbkowe jedna do ubikacji na mokro ,inna na sucho,wanny używam dużej gąbki, i zlewu, prysznicu).

Zauważyliście ,ile potrzeba szmatek ,szmateczek:)

- do pastowania podłogi ( mam niestety drewnianą podłogę) ściereczkę flanelowa i sukna do polerowania.

Szczotki i szczoteczki:

***************************

- ja dobieram też nie tylko ściereczki , ale też i miotły ,miotelki i zmiotki

- do zamiatania podłóg ,duża ,na długim kiju z naturalnego włosia lub teraz często że sztucznego

- do omiatania ścian ( ja używam ze sztucznego włosia owiniętą sciereczką)

- odkurzacz do dywanów ,mebli i tapicerki

- szczotka do grzejników oraz ich mycia

- do butelek , naczyń i rąk.

- do kuwety , klatki  jak mamy milusinskiego i czyszczenia ich futerka

Podsumowując post na temat narzędzi dorzucę ,że po każdym ich użyciu zdejmujemy z nich kłaki , śmieci i włosy ,okresowo umyć w ciepłej wodzie ( nie gorącej!!!!), z mydłem ,opłukać i wysuszyć wieszając, aby woda nie wsiakła w podłogę.

Teraz przechodzimy już do konkretów sprzątania codziennego.Ja zaczynam dzień od...I tu też mam etapy.

- przewietrzenia,schowania pościeli ,zrobienie śniadania i zmyciu naczyń  po śniadaniu.

- sprzątanie pokoi i resztę pomieszczeń( panie które pracują zmianowo zapewne zrobią to po obiedzie)

- przygotowanie  i zjedzenie obiadu

- zmycienaczyń po obiedzie i uporządkowanie kuchni

 Sprzątamy kuchnię!

********************************

Ubieramy się w frywolny fartuszek , zakasujemy rękawy i bierzemy się za zmywanie naczyń.Ja zgarniam szczoteczką lub ręcznikiem papierowym resztki jedzenia do kubła,ustawiam na prawo do mycia najpierw szkło , potem mało zabrudzone talerzyki i talerze, potem talerze zatłuszczone ,a na końcu sztućce i garnki , do których zaraz po opróżnieniu zalewamy zimną wodą , aby odmokły.

Zmywamy pod bieżącą wodą lub w misce, używając czystego zmywaka i detergentu.Pluczemy pod kranem z bieżącą bardzo gorącą wodą- w lewej komorze zlewozmyka.U mnie jest na odwrót bo jestem lekko leworęczna:).

Umyte i oplukane naczynia ustawiamy na suszarce.Myjemy dokładnie zlewozmywak oraz pierzemy czy płuczemy ściereczki i gąbki,zostawiajac je do osuszania na zmywaku , bo gdy go zostawimy nie upranego szybko nabierze brzydkiego zapaszku.

Teraz zmywamy kuchenkę gazową lub elektryczną i przecieramy na sucho.Następnie wybieramy wszystkie powierzchnie szafek , stół , blaty ,mokrą gąbką i starannie zamiatamy podłogę,wymiatając ze szpar resztki jedzenia.Przecieramy szybko mokrą ścierką podłogę i na koniec wynosimy śmieci , dokładnie myjemy kubeł i wiadro i otwieramy okno ,wieszając do wysuszenia fartuszek i wszystkie Mokre ściereczki i mopy, i gotowe!.Tak wygląda sprzątanie w mojej kuchni.

 

 Przed sprzątaniem pokoi również wybieramy fartuszek ,bo jak znając życie zawsze się można ubrudzić ,aż po czubek nosa.

Sprzątanie zaczynam od posprzątania i schowania drobnych rzeczy , które zalegają nie potrzebnie na stole , półkach i podłodze.Jesli nie schowalismy pościeli ,to mamy teraz okazję ,strzepnać i schować.Potem wynosimy do łazienki popielniczki jak ktoś pali , wazony z kwiatami,wszystko umyć i zmienić wodę na świeżą, końce kwiatów zawsze odciąć 1-2 cm.,podlać kwiaty doniczkowe ,ścierając od razu paprapet.Teraz strzepnać narzutę na kanapie i serwetki ze stołu lub ławy.Meble tapicerowane odkurzyć miotelką lub zwilżoną sciereczką.Małe mebelki odsunač w pobliżu drzwi, aby nam łatwiej było zamiatać lub odkurzyć.Dywany ,dywaniki i chodniki odkurzyć i zwinąć lub zawinąć brzegi.Warto też zobaczyć po rogach czy nie ma tam Pana pająka i omiesć szybciutko.Jesli przy klamce zobaczymy przybrudzenia ,przetrzeć mokrą sciereczką.Podlogę przetrzeć mokrym mopem lub ściereczka , a na zakończenie przecieramy meble z kurzu i sprzęty.Rozkladamy dywaniki,ustawiamy krzesła i fotele,przynosimy kwiaty,popielniczki i szeroko otwieramy okna( sprzątamy przy zamkniętych!!! aby powiew powietrza nie wznosił kurzu).

Sprzątanie  pokoju powinno Wam zająć ok.45 minut.Teraz zamiatamy przedpokój!

- odkurzyć dywaniki,wycieraczki i chodniki

- zmyć podlogę

- zetrzeć kurz z szafek 

- ułożyć buty i ubrania na wieszakach

- przetrzeć lustro

Przechodzimy do łazienki:

- myjemy wannę lub prysznic i umywalkę, toaletę

- wytrzeć zachlapaną podłogę , kuwetę kocią

- ułozyč wszystkie przybory na swoim miejscu lub odwiesić na stałe miejsce

Codziennie po wieczornym myciu warto przetrzeć i wypolerować ściereczką armaturę ( krany)

Stojącą przy ubikacji szczotkę umyć.

I koniec!.

Po sprzątaniu umyć ręce ,nakremować .Zmienić ubranie.

Mam nadzieję ,że choć trochę pomogę Wam kochani swoim postem uporządkować wasze mieszkanko.Pozdrawiam serdecznie.

A teraz podsumowanie wpisu!

*****************************************

Codziennie sprzątamy

- zmywamy naczynia

- wycieramy blaty w kuchni i szafki

- zamiatamy i myjemy podłogę

-scielimy łóżka

- wietrzymy mieszkanie

- myjemy WC wewnątrz

- wszystko odkładamy na miejsce

A teraz coś dla bardziej leniwszych ha ha ...

Poniedziałek

************************

- zakupy

-  zmiana i pranie pościeli

- czyszczenie podłogi na sucho i mokro

Wtorek

*******************

umycie wanny lub prysznica

- umycie wszystkich luster

Środa

*****************

- prasowanie

- odkurzanie

-umycie całej toalety

Czwartek

**********************

- umycie całej lodówki

- wytarcie kurzy na sucho

- podlanie kwiatów

Piątek

*****************

Zakupy przed niedzielą

-zmiana ręczników

- odkurzanie

- mycie podłóg

Sobota 

****************

Zrobić to wszystko co przez cały tydzień

Niedziela

************************

Zasłużony odpoczynek

" Plan pracy" powinien obejmować i wyglądać tak

- zrobienie pierwszego i drugiego śniadania

- sprzatnięcie pościeli

- zakup żywności

- obranie ZIEMNIAKÓW na obiad

- przygotowanie obiadu

- nakrycie stolu do obiadu

- zmywanie i sprzątanie po obiedzie

- przygotowanie obiadu na drugi dzień

- przygotowanie kolacji

- sprzatnięcie po kolacji

- przygotowanie pościeli do spania

- wyniesienie śmieci i umycie kubelka 

I niech nam teraz ktoś powie ,że bycie matką i sprzątaczka w jednym jest takie proste , że nie mamy co robić przez cały dzień!!!!:).

 

 

 

 

PODZIĘKOWANIA ZA ODWIEDZINY

anielka123buziolek

Dziś chciałam z Wami się podzielić wspomnieniami z Kocurkowa 2 .i podziękować ,że mnie tak często odwiedzacie czytając mojego bloga.Mam nadzieję ,że są z Kocurkowa 2 dalej moi kochani czytelnicy i nowi , którzy dopiero zapoznają się z treścią i przepisami.Daltego zamieszczam komentarze ,i wpisy z tamtego blogu ,bo wszystko będzie przeniesionetutaj ,tak więc nie martwcie się o przepisy bo będą dalej na Kocurkowie :).Pozdrawiam.

Niespodziewałam się,aż tylu wspaniałych ludzi ,którzy lubią mój blog,i właśnie przez Was nie umiem zrezygnować z kocurkowa.Jesteście fantastyczni,pisząc płyną mi łzy po policzku...to dla Was będę się starać dalej gotować:-) :-) .Nie macie pojęcia ile dla mnie Wasze słowa znaczą.Wybaczcie jeśli nie zawsze odpisuję...Kocham Was i cieszę się ,że jesteście tu nadal że mną.

 

Komentarze:

 • Trochę za krótka ta nazwa bloga ;)

  napisał: Gość: nauka przez skype, 212.87.246.* 2014/09/06 11:43:05

 • Ha ha,pozdrawiam:-)

  napisał: anielka123buziolek 2014/09/14 15:34:05

 • Dobre, a nazwa idealna :)

  napisał: Gość: aleks, *.ronus.pl 2014/09/15 14:58:04

 • Dziękuję:-) Alex

  napisał: anielka123buziolek 2014/09/17 21:36:25

 • dokładnie nazwa jest super :)

  napisał: klemantyna 2014/09/19 10:31:03

 • Dziękuję Klementynko:-)

  napisał: anielka123buziolek 2014/09/19 13:55:26

 • super, i ja dodam że nazwa jest świetna i nie ma co się jej czepiać :)

  napisał: celinka90 2014/09/22 10:38:29

 • Dziękuję Celinko:-)

  napisał: anielka123buziolek 2014/09/22 10:55:10

 • musisz z nami zostac, bardzo lubie Twój blog

  napisał: alicijjja 2014/09/23 12:06:26

 • Spróbuje kochana Alicjo:-) :-) :-) Pozdrawiam wszystkich serdecznie...

  napisał: anielka123buziolek 2014/09/23 13:08:56

 • jak wszyscy tak zachwalają, ja nie moge zrobić inaczej jak napisać, że ten blog jest świetny :)

  napisał: felkisa 2014/09/24 13:30:30

 • zostań z nami! bardzo lubię czytać Twój blog

  napisał: judytus 2014/09/26 15:01:21

 • Cieszę się,że jesteście tacy kochani:-) dziękuję i Wam felkisa i judytus,:-) :-) :-) piszcie też taki mile komentarze blogu kocurkowakuchniababuni3.blox.pl będzie mi bardzo miło.Zaprasza kochani...

  napisał: anielka123buziolek 2014/09/26 18:04:03

 • teraz dodam tutaj, a na nowym napewno też Cię odwiedze, super blog :)

  napisał: mironka89 2014/09/30 12:22:06

 • no to do zobacznia na nowym

  napisał: tambada 2014/09/30 16:11:04

 • Dziękuję mironka89 i tam bada i do zobaczenia:-) :-) :-)

  napisał: anielka123buziolek 2014/09/30 19:26:03

 • Super :)

  napisał: antyprop 2014/10/03 13:13:49

 • dziękuję Antyprop:-)

  napisał: anielka123buziolek 2014/10/03 20:02:34

 • Widzimy się na innej domenie! Do zobaczenia! :)

  napisał: arkadiuszpoznan 2014/10/06 01:08:34

 • Nie ma sprawy będzie mi miło:-) .Pozdrawiam arkadiuszpoznań:-) :-)

  napisał: anielka123buziolek 2014/10/06 14:29:01

 • Nic się nie martw. Tam też będziemy wpadać, czytać i Cię wspierać. :)

  napisał: halski41 2014/10/06 23:41:49

 • Dziękuję halski41,bo są takie dni,że nie wierzę w siebie,dziś jest taki,i robi mi się przykro,ale jutro też jest dzień,i może i dla mnie za święci słońce.Pozdrawiam:-)

  napisał: anielka123buziolek 2014/10/08 00:33:25

 • super że wróciłaś, może trochę wiary w siebie zabrakło i odpowiedniego mentora który powiedziałby co i jak trzeba zrobić

  napisał: olszak.radek 2014/10/19 22:36:22

 • Możliwe,trochę zawirowań życiowych itd.Pozdrawiam serdecznie:-)

  napisał: anielka123buziolek 2014/10/20 12:07:17

 • Możliwe,trochę zawirowań życiowych itd.Pozdrawiam serdecznieRadku:-)

  napisał: anielka123buziolek 2014/10/20 12:10:09

 • Oczywiście, że pójdę z Tobą do nowego bloga. Uwielbiam twój blog!

  napisał: kasiaindex 2014/10/20 23:54:58

 • Kasiu,serdecznie dziękuję za te cudowne słowa .Pozdrawiam bardzo ciepło:-)

  napisał: anielka123buziolek 2014/10/20 23:59:23

 • Polecamy się na przyszłość. Zwłaszcza, że cała frajda jest po naszej stronie. Fajny blog, oby tak dalej.

  napisał: michal-janik 2014/10/22 23:12:55

 • Dziękuję michal-janik.Pozdrawiam serdecznie:-)

  napisał: anielka123buziolek 2014/10/23 02:16:06

 • super żę jest tylu wiernych czytaczy bloga, no ale co zrobić skoro fajnie blogerka pisze to i fajnie się czyta :)

  napisał: maciek.korski 2014/10/26 22:40:19

 • Dziękuję Maćku:-) nie zawsze mam wenę.Pozdrawiam serdecznie.

  napisał: anielka123buziolek 2014/10/28 13:18:07

 • Super :)

  napisał: pactum1 2014/11/17 11:39:38

 • Dziękuję pactum1:-)

  napisał: anielka123buziolek 2014/11/17 21:41:57

 • Widzimy się na nowej odsłonie bloga!

  napisał: ro_ber_cik6 2014/11/28 01:16:12

 • Jasne czekam:-) pozdrawiam

  napisał: anielka123buziolek 2014/11/28 21:25:22

 • No i super! Fajny powrót :) Adres niby za długi, ale już się przyzwyczaiłam :)

  napisał: malazuzanna 2014/11/29 23:38:49

 • Dziękuję małazuzanna:-)

  napisał: anielka123buziolek 2014/11/30 18:36:00

 • rozmyślania widać biegną we właściwym kierunku :)

  napisał: robertomi 2014/12/02 23:55:51

 • Ha ha dziękuję robertomi:-)

  napisał: anielka123buziolek 2014/12/03 21:53:31

 • Super!

  napisał: krzysiek.sz1 2014/12/05 14:19:24

 • Dziękuję Krzysiek.sz1

  napisał: anielka123buziolek 2014/12/08 19:17:08

 • super że tylu ludzi tu zagląda, trzeba się cieszyć że na świecie jest tyle życzliwych osób, oczywiście mogłoby być jeszcze więcej

  napisał: skup0brazow 2014/12/21 07:32:15

 • Bardzoooo gratuluję! Świetnie, że dalej się pani rozwija. Życzę wielu sukcesów pod nowym adresem.

  napisał: lukaszbalcerzak 2015/01/02 17:34:08

 • nazwa domeny jest bardzo oryginalna :) a takie na długo zostają w pamięci ;)

  napisał: artur-mokwinski 2015/01/03 20:18:51

 • Dziękuję Arturze:)

  napisał: Gość: dana181, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 2015/01/11 21:16:02

 • Dziękuję panie Łukaszu:)

  napisał: Gość: dana181, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 2015/01/11 21:17:28

 • To fakt skupobrazów ale i tak się cieszę że jest Was tyle ha ha:).Pozdrawiam.

  napisał: Gość: dana181, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 2015/01/11 21:26:31

 • świetne przepisy Pani udostępnia ! :) gratuluje świetnego bloga ;)

  napisał: antonimesla 2015/01/22 11:11:32

 • Bardzo dziękuję to dla mnie zaszczyt dla was pisać i gotować antonimesla:).serdecznie pozdrawiam.

  napisał: Gość: dana181, *.multi.internet.cyfrowypolsat.pl 2015/01/22 18:48:48

 • Na wejściu powiem, że sam tytuł mnie rozwalił, teraz moją kuchnie opanowały koty non stop coś gotują, ale może to i dobrze jak teściowa przyjeżdża to zawsze chwali whiskasa z czosnkiem w 5 smakach, tylko po wszystkim trzeba jej kuwete zmieniać

  napisał: mareku24 2015/02/27 10:15:42

DOMOWA SPIŻARNIA - JAKIE PRODUKTY NALEŻY MIEĆ W DOMU ZAWSZE POD RĘKĄ

anielka123buziolek

hqdefault1

 Kochani , dziś podzielę się z Wami moją żelazną listą na produkty spożywcze w moim domu .Uważam , że warto mieć zawsze zapasy jedzenia ,czasy są nie pewne , wszystko z godzinyny na  godzinę drożeje, często się też tak zdarza , że potrafi nieraz  zabraknąć nam w najmniej odpowiednim czasie np.szkl.cukru.Dwa razy do roku zawsze uzupelniam swoją spizarkę w najpotrzebniejsze artykuły spożywcze , z których w razie " W" zrobię szybki ,apetyczny posiłek.Mam nadzieję ,że nie którym z Was moja lista zakupów się przyda.Zapraszam.

 - ziemniaki , które kupuję już we wrześniu i wrzucam do piwnicy

- cebula worek , zawieszam worek na kołki , aby mogła mieć stale przewiew

- do zamrażarki kupuję i kroję w kotlety schab

-karkówkę

- szynkę wieprzowa

- łopatkę

- porcje rosołowe , kości schabowe,

- piersi kurze , udka , skrzydełka ,ćwiartki,kurczaki,

- mięso z indyka

- wołowinę

- słoninę , podgardle,boczek wędzony

- królik, kaczka,

- podroby

- różne sosy np.tatarski , cygański , itp

- čwikłę ,

chrzan , chrzan z żurawiną ,żurawinę , borówkę w słoiczkach,

- puszki groszku konserwowego

- puszki kukurydzy

- puszki białej i czerwonej fasoli,

- puszki pomidorów , passatę pomidorową,koncentrat pomidorowy, pulpę pomidorową,

- ogórki konserwowe ,korniszony,

- oliwę z oliwek ,olej itp.np.olej lniany ,kokosowy itp.

- matiasy, 

- kabanosy ,parówki, chorizo,

- flaki

kielbasa

- ryby( pstrąg , coraz , karp), owoce morza ,

- sery podstawa to parmezan i chedar

- salami i szynka parmeńską

- nabiał twaróg w wiaderku, mascarpone, jajka,m leki w kartonie, mleko w proszku,

- majonez ,  keczup, musztarda,

- cukier,mąka,sól,kasze,ryze,makarony,

- masło klarowane,margaryny do pieczenia,drożdże,

- bakalie

kostki bulionowe

kawa , herbata , herbaty ziołowe,czekolady,herbatniki,cukier puder,bulka tarta ,śmietanka w proszku,kakao,proszek do pieczenia,cukier waniliowy , galaretki,kisiele,budynie,

- miody,syropy,

- dżemy ,soki,napoje,alkohol,woda,

- cukierki,ciasteczka,

- zupy w proszku wrazie "W",sosy,

- foremki na babeczki papierowe,folia aluminiowa,folia spożywcza, papier do pieczenia,ręczniki papierowe,

worki na śmieci, gąbki do naczyń,papier toaletowy

_ żarówki,baterie,zapałki,

- chemia

Oczywiście każdy z Was może zmieniać ,dodawač według własnych potrzeb do żelaznej listy produkty.U mnie coraz to też dochodzą inne potrzeby , ale to jak już pisałam ,produkty które zawsze powinny być pod ręką.Jesli macie takie listy u siebie ro podzielcie się że mną nimi .Może powinno tutaj być coś jeszcze , a nie ma.

 

 

 

ZUPA POMIDOROWO - PAPRYKOWA Z PESTO I ORZECHAMI WŁOSKIMI WEDŁUG KSIĄŻKI MARKA ZARĘBSKIEGO

anielka123buziolek

IMG_20160326_151037

 Kolejny przepis z książki pana Marka " Jaglany Detoks".Dziś przepis z kuchni włoskiej od ,której powinniście zacząć detoks.Zupa zainspirowana smakami toskańskimi z dodatkiem kaszy jaglanej.Autor książki nadmienia, że poza cudownym smakiem gwarantujewam natychmiastowy przypływ dobrej energii.Zupa ,rzeczywiscie bardzo smaczna , ale co do tej energii to bym nie była tak pewna ,ale co tam ja ,grunt ze może wam tej energii doda.Koleżanka nadmieniła ,że to najpyszniejsze danie z tej książki ,więc do dzieła:)....

Składniki na 2-4 porcje

3-4 czerwone papryki

4 pomidory lub puszka konserwowych

3/4 litra wody

2 suszone daktyle ( opcjonalnie)

1 cebula ( opcjonalnie)

2 ząbki czosnku

1 mała łyżeczka listków świeżego lub suszonego tymianku i rozmarynu

szczypta kurkumy

skórka starta z 1/2 cytryny ( opcjonalnie)

2-4 łyżi ugotowanej kaszy jaglanej

sól morska lub himalajska

2-4 orzechy włoskie

świeża bazlia

Do Pesto:

**************

1 i 1/2 szkl.rukoli lub natki pietruszki

sok z 1/2 cytryny

1 duża łyżka uprażonych ziaren słonecznika

4 łyżki oliwy

sól morska lub himalajska

woda źródlana lub mineralna

********************************"***"**********

Piekarnmik nagrzewamy do 190 stopni.Papryki ukladamy w naczyniu do pieczenia i wstawcie do piekarnika na 20-30 minut.Wyciągnijcie i przełóżcie do miski , przykryjcie talerzem i odstawcie na15 minut.Kiedy ostygnie,obierzcie je delikatnie ze skórki.

Pomidory natnijcie delikatnie , sparzcie wrzątkiem ,przelejcie zimna wodą i obierzcie ze skórki .Rozgrzejcie garnek i dodajcie olej kokosowy lub inny olej tłoczony na zimno.Wrzućcie pokrojoną cebulę w piórka,posiekany rozmaryn i tymianek.Obsmażcie 2 minuty na średnim ogniu , stale mieszając.Dodajcie pomidory ,upieczoną paprykę bez skórki , posiekany w plasterki czosnek oraz daktyle.Wlać gorącą wodę ,doprawić solą i skórką cytrynową.Gotujcie zupę pod przykryciem przez około 15 minut.Dodajcie ugotowana kaszę jaglaną.Spróbujcie i w razie potrzeby doprawcie solą.Dodajcie kilka listków bazylii i zmiksujcie zupę blenderem na gładki krem.Jeśli jest za gęsta , możecie rozcienczyć przegotowaną wodą.

Teraz zabieramy się za pesto- do naczynia lub dużego słoika wrzućcie wszystkie składniki pesto.Zmiksujcie i spróbujcie.W razie potrzeby doprawcie, a jeśli pesto jest za gęste ,dodajcie odrobinę wody.

Zupę podajcie z listkami bazylii,domowym pesto oraz posiekanymi orzechami włoskimi.Smacznego!.

 

 

© kocurkowerozmyslaniawkuchniuanielki3
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci