Menu

kocurkowerozmyslaniawkuchniuanielki3

kuchnia pełna smaków

DOMOWY ROSÓŁ WOŁOWY

anielka123buziolek

Zdjecierosol_domowy_400x400

 

 Przez jakiś dłuższy okres nie miałam ochoty na rosół,zbrzydł mi doszczętnie bo w moim domu był co niedzielę.Po paru latach zachciało się rosołku i postanowiłam zrobić go jak kiedyś,kiedy uwielbiałam to danie.Taki z prawdziwego zdarzenia,na wołowince-wyszedł smaczniutki,i myślę że raz na jakiś czas będę go robiła. Aby rosół był dobry,musimy wziąć na jedną osobę aż 400g.wołowiny,gdyż mięsa w rosole nigdy nie może być za dużo.

800g.wołowiny włoszczyzna-seler,pietruszka,marchewka, por,rzepka,kapustka,zrumienioną cebulę na blasze sól ziarnka pieprzu czarnego i ziela ang. dla kolorku odrobina kurkumy ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Umyte mięso wołowe wkładamy do garnka zalewamy 2 szkl.na osobę,i gotujemy go na wolnym ogniu(powolutku)pod przykrywką:im wolniej się mięso gotuje ,tym więcej daje z siebie soków i rosół będzie mocniejszy.Szumowiny starannie zebrać .Rosół powinien się gotować od 3-6 godz.(u mnie 4 godz.) potem włożyć warzywka i cebulę.Posolić.,wsypać ziele ang. i pieprz ziarnisty.Gotować- wody nie dolewać podczas gotowania rosołu.Po ugotowaniu rosół przecedzić.Dodać kurkumę dla koloru lub użyć karmelu, który też stosuję, a mam zawsze pełny słoik ,który przyrządzam bo używam też karmelu do sosów.Rosół podać w talerzach i przystroić natką pietruszki.

 

© kocurkowerozmyslaniawkuchniuanielki3
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci