Menu

kocurkowerozmyslaniawkuchniuanielki3

kuchnia pełna smaków

CHAŁKA PO ŻYDOWSKU

anielka123buziolek

Zdjecie029711

 

Zawsze byłam zafascynowana kuchnią żydowską i postanowiłam sobie,że wypróbuję parę przepisów na ich tradycyjne potrawy.Kuchnia żydowska zawiera w sobie zwyczaje kulinarne ponad 100 krajów ale łączy je jednak niezmienna tradycja.Co jest w ich kuchni koszerne czyli Czyste.Z hebrajskiego "kaszer"to wywodzącę się z Biblii i Talmudu zasady kuchni żydowskiej.Do podstawowych należy podział na potrawy mleczne i mięsne.Tych dwóch produktów nie można łączyć-Oni jako pierwsi wymyślili dietę nie łączącą pewnych produktów razem-oczywiście to żart ale może i odrobina prawdy?Przerwa między posiłkami zawierającymi te składniki powinna wynosić od 1 godz.do 5godz.Pokarmy pochodzenia zwierzęcego muszą być tak jak wspomniałam "czyste".Do tzw."czystych ssaków należą zwierzęta parzystokopytne z grupy przeżuwaczy(dlatego świnia która jest parzystnokopytna ,ale nie należy do przeżuwaczy,nie może być spożywana).W mięsie nie może też być krwi (Świadkowie Jehowy wzorują się na Bibli i dlatego nie spożywają też krwi).Czyż to nie ciekawe jak religia ma wpływ na to co jemy ?Dlatego spróbujmy być tolerancyjni dla innych,którzy uważają Biblię za swój miernik moralny jak też i wyznacznik życia duchowego.
 
przepis na 2 chałki:
 
4 dag.drożdży
3łyżki masła
5 i 1/2 szkl.mąki
3 jajka
żółtko
1 łyżka soli
1 łyżka maku 1i 1/3 ciepłej wody
``~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Drożdże rozetrzeć z cukrem,wymieszać z ciepła wodą,odstawić na 10min.Roztrzepane jajka
,masło,sól,dodać do drożdży,wymieszać.Dodać mąkę i wyrobić jednolite ciasto.Odstawić na 1 godz. i 30 min.do wyrośnięcia.Ciasto podzielić na 6 równych części.Z każdego uformować wałek.Spleść 2 warkocze podwijając końcówki pod spód aby nam się nie rozjechały,każdy z 3 wałków.Chałki odstawić,aż podwoją swą objętość.Wierzch chałek posmarować żółtkiem rozmąconym z łyżeczką wody,posypać makiem.Piec 35-45 min w temp.200 st.(ja piekłam w 180st.)Życzę smacznego bo warte są tego grzechu.
KUGIEL ŻYDOWSKI >

< ZUPA " BANDYTY "

Zdjęcia oraz wpisy są mojego autorstwa, nie wyrażam zgody na ich kopiowanie i dalszą publikację. Skopiuj przepis by go wypróbować, ale nie podpisuj się pod nim. Ustawa z 4.02.1994 r o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • nella34

    z chęcią wypróbuje, zastanawiam się jak wyjdzie z mąką bezglutenową :)

  • anielka123buziolek

    Powinna wyjść dobra ,jednak może się różnić strukturą miąższu .Pozdrawiam Nella 34.

© kocurkowerozmyslaniawkuchniuanielki3
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci